Τετάρτη 02-03-2016 ώρα 14:00. Αναχώρηση από το Γυμνάσιο Άγρας με προορισμό τη Βουλή των Ελλήνων.

Μια εκδρομή με πολλές δυσκολίες και ανατροπές μέχρι την ημέρα της αναχώρησής μας.

Μια εκδρομή που χωρίς την βοήθεια του ίδιου του Πρόεδρου της Βουλής των Ελλήνων κου Ν. Βούτση, δεν θα είχε πραγματοποιηθεί. Η άμεση ανταπόκρισή του σε αίτημα του σχολείου μας για μια μικρή οικονομική στήριξη εξαιτίας απρόοπτων γεγονότων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της από τους μαθητές μας, ήταν καθοριστική και για το λόγο αυτό οφείλουμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον ίδιο τον πρόεδρο, αλλά και στους υπαλλήλους του αρμοδίου τμήματος της Βουλής για την άρτια προετοιμασία της επίσκεψής μας.

Ένα ευχαριστώ που οι μαθητές, οι γονείς και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας εξέφρασαν με ένα μικρό δώρο με τοπικά αγροτικά προϊόντα που ευγενικά αποδέχθηκε να παραλάβει ο Α΄ αντιπρόεδρος της Βουλής κος Τ.  Κουράκης υποδεχόμενος τους μαθητές μας  και τις συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Η επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων έγινε η αφορμή για να επισκεφθούν οι μαθητές του σχολείου μας σημαντικά μνημεία της αρχαίας, αλλά και νεώτερης ιστορίας του τόπου μας. Η βόλτα στην Ρωμαϊκή Αθήνα (Βιβλιοθήκη Αδριανού), η επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης και το σύγχρονο Μουσείο της, στο Μουσείο Μπενάκη (Ιστορικά κειμήλια), στο Πλανητάριο άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις στους μαθητές μας. Ο θαυμασμός τους και η ανάγκη για αναζήτηση επιπλέον πληροφοριών ήταν από τα θετικά της περιήγησής μας αυτής.

Στα πλαίσια μιας μαθητικής εκδρομής δεν έλειψε βέβαια και η διασκέδαση πάντα μέσα στα όρια που επιβάλλει η ηλικία των μαθητών μας με πολύ όρεξη και κέφι. Το τελευταίο -τρίτο βράδυ- παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση Οικογένεια Άνταμς στο θέατρο Βέμπο που τους άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και με αυτό φύγαμε από την Αθήνα.